Dar kartą apie Sofiją Romerienę

2015 m. Lietuva paminėjo žinomos lenkų kilmės Lietuvos tarpukario dailininkės, stiprios asmenybės ir talentingos moters Sofijos Dembovskytės-Romerienės 130-ąsias gimimo metines. Dailininkė nuėjo nepaprastą gyvenimo kelią ir išliko „nepalaužiama“. Vartydama spaudos puslapius, pastebiu frazę: „šiandieną nepelnytai pamiršta kūrėja“ ir pagalvoju: „na, jau na, Tytuvėnuose ji nepamiršta“. Kadangi dailininkės likimas glaudžiai siejasi su mūsų kraštu, ją prisimename, žinome ir vertiname jos kūrybą.

Todėl ir šiais metais Tytuvėnai paminėjo S. Romerienę įvairiais renginiais. Tytuvėnų gimnazijos mokiniams taip pat žinomas dailininkės vardas. 2015 m. čia buvo inicijuotas ir surengtas rajoninis piešinių konkursas „Tegul tarp nepalaužiamų išliksiu“, sulaukęs gausaus būrio dalyvių. Pavasarėjant gimnazijos dailės kabinetui suteiktas dailininkės vardas. Na, o rudenį įpusėjome taip pat su Sofija. Kelmės „Kražantės“ progimnazijoje vykusioje pradinių klasių mokinių ir mokytojų konferencijoje „Noriu žinoti“, Sofijos Romerienės vardą vėl tarė tytuvėniškiai ketvirtokai (mok. Sniegina Venckūnienė, Danguolė Žukauskienė). Mažieji savo pranešime minėjo dailininkės gyvenimo faktus, pasakojo apie jiems įdomiausias Sofijos vaikystės akimirkas: mokytoją Zosę Paškosę, mylimus kaimynus Zahorskius, pirmuosius piešimo kursus ir viena akimi aklą mokytoją Ivaną Petrovičių Trutnevą. Pro ketvirtokų akis nepraslydo ir pirmieji susižavėjimai berniukais šokių mokykloje, kelionės pas gimines į Krokuvą ir Zakopanę. Vaikai prisiminė Romerių šeimos gyvenimą Tytuvėnuose, ištikusias negandas ir pakilimus. Konferencijoje dalyvavęs Jokūbas Majauskas pristatė savo tėvelio, kuris yra Romerių šeimos patikėtinis Tytuvėnuose, veiklą tvarkant dvaro teritoriją. Savo pasirodymą vaikai užbaigė kilnojamąja paroda.

Dailės mokytoja metodininkė
Danguolė Žukauskienė