Integruota muzikos ir anglų kalbos pamoka „Svečiuose pas instrumentų karalių“

2020 spalio 14 d. 12 val. Tytuvėnų gimnazijos Igab klasių mokiniai sugužėjo į Šv. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčią, kurioje vyko integruota muzikos ir anglų kalbos pamoka „Svečiuose pas instrumentų karalių“. Pamoką vedė mokytojos N. Astašauskienė, I. Ridikienė ir D. Zikienė.

Mokiniai išgirdo virtuozišką grojimą vargonais, klausėsi pasakojimo apie barokinius Tytuvėnų bažnyčios vargonus ir prieš 230 metų juos pastačiusį meistrą Mikalojų Jansoną. Nuostabaus grožio Tytuvėnų bernardinų vienuolyno bažnyčioje šiandien galima išgirsti unikalius barokinius vargonus. Juos 1789 m. sukūrė žymusis Vilniaus vargonų meistras Nicolausas Jantzonas (Mikalojus Jansonas). Vargonai turi 2 manualus (klaviatūros), 24 registrus, Žvaigždinius varpelius, Akustinį būgną ir labai retą įrenginį – suderintų varpelių karilioną (Vox campanorum). Iki šių dienų beveik autentiškas išliko visas instrumentas: ketverios pleištinės dumplės, mechanika, vamzdynas. Šių vargonų išskirtinumas – pedalų klaviatūros nebuvimas, mat įprasta, kad tokio dydžio instrumentuose pedalai yra neatsiejama vargonų dalis. Tytuvėnuose pedalų nebuvimą iš dalies kompensuoja pirmojo manualo registrai Bordon 16’ ir Pryncypał 16’. Fleitinių ir principalinių balsų paletę papildo liežuvėliniai Trompet 8’ ir Vox Humana 8’ balsai. Tai – tipiška Vilniaus vėlyvojo baroko vargondirbystės mokyklos instrumentų dispozicija. Šiandien Tytuvėnų bažnyčios vargonai yra didžiausi ir vertingiausi barokiniai vargonai Lietuvoje, sukurti mūsų krašto meistrų. Vargonų puošyba: voliutiniai (drožiniai) sparnai, gaubti sparneliai, skiauterėmis apipintos riestės, stilizuotų drožlių ir kriauklių ornamentai.

Mokiniai ne tik klausėsi pasakojimų, bet ir pabandė pagroti vargonais.

Nijolė Astašauskienė